Zapisz się by otrzymywać informacje o nowych wpisach i sposobach na odzyskiwanie czasu

Evernote – prosty sposób by przestać zapominać o ważnych sprawach

dyskietka na żółtym tle, zyskaj na czasie
Każdy z nas ciągle coś zapisuje. Trudno się temu dziwić – nasze życie jest bardzo skomplikowane i nie da się wszystkiego zapamiętać. Nasz mózg ma ograniczoną pojemność i nie warto go zaśmiecać listą zakupów czy projektem, który będziemy chcieli zrealizować dopiero w kolejnym kwartale.
 
Gdy rozmawiam o tym z ludźmi to praktycznie każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego co napisałem wyżej i również notuje. Jako powód podają zazwyczaj dużą ilość spraw na głowie i chęć zadbania o wszystko co ich dotyczy. Te odpowiedzi są do siebie z reguły bardzo podobne. 
 
Jednak gdy pytam ludzi o to gdzie notują to tutaj zaczynają się schody 🙂 Nie ma żadnej reguły – są ludzie piszący w zeszycie, na kartkach samoprzylepnych, na komunikatorze do swojego partnera, w kalendarzu, w wiadomości e-mail, w notatniku na komputerze. Opcji jest mnóstwo. Problemem jest jednak to, że ci sami ludzie często notują w różnych miejscach bez żadnej konsekwencji i zapominają potem o tym co gdzie zanotowali. I tutaj wkracza Evernote.
Ten wpis jest częścią serii artykułów pod tytułem „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Spis artykułów i linki do nich (gdy już będą skończone) znajdziesz w dalszej części wpisu.

Czym jest Evernote

Evernote to rozwiązanie wszystkich powyższych problemów. To wszechstronny i niezwykle rozbudowany notatnik, który pozwala w każdej chwili zapisać informacje lub do nich dotrzeć. 
 
Kluczowe jest to, że możemy zapisywać informacje zarówno z telefonu jak i komputera gdyż nasze urządzenia synchronizują się ze sobą. Eliminujemy więc sytuacje, gdy przyjdzie nam do głowy coś ciekawego gdy jesteśmy poza domem. Możemy użyć swojego telefonu do zapisania tego i nawet kilka dni później na komputerze będziemy mogli do tego łatwo dotrzeć. Nawet nie będziemy musieli o tym pamiętać! Po prostu będziemy mieć wszystko w jednym miejscu 🙂 

Odrobina mojej historii

Wyobraź sobie jeszcze raz sytuację ze wstępu. Ile razu zdarzyło Ci się o czymś zapomnieć nawet mimo zapisania sobie tego? Ja miałem z tym problem przez większość swojego życia!
 
Przez wiele lat zapisywałem informacje w Notatniku dostępnym w Windows. Cenię go za prostotę. Jednak taka notatka zapisuje się po prostu na komputerze i jeżeli specjalnie jej potem nie otworzymy to nigdy nie wpadnie nam ona w ręce. Dodatkowo wadą jest to, że różne notatki nie mają ze sobą nic wspólnego. Są po prostu różnymi plikami zapisanymi na dysku. Nie da się też wyszukiwać ich po informacjach w nich zanotowanych. To ogromna wada tego rozwiązania.
 
Poza Notatnikiem notowałem też w kalendarzu elektronicznym. Zazwyczaj chodziło o rzeczy, które miały termin ważności. Efekt był taki, że wykonywałem je ostatniego możliwego dnia lub nie wykonywałem wcale bo brakowało czasu lub ochoty 🙂 Sam kalendarz stawał się szybko ciężką kobyłą w której nie można było nic znaleźć i trzeba było ciągle powracać do minionych miesięcy by znajdować interesujące mnie notatki. Istna udręka.
 
Notowałem też w SMS-ach, a potem w wiadomościach WhatsApp wysyłanych do mojej drugiej połówki. To również nie był dobry pomysł gdyż istotne informacje umykały w gąszczu spraw codziennych. Było tego po prostu zbyt dużo i znowu zapominałem.
 
Przez kilka lat notowałem również postanowienia noworoczne na kartce papieru. Kartki oczywiście gubiłem i nigdy nie udało mi się na bieżąco skontrolować w trakcie roku lub po jego zakończeniu co mi się udało lub nie 🙂 
 
Jak widzisz, sam nie jestem wolny od problemów związanych z prokrastynacją, lenistwem i niezorganizowaniem. Powiem więcej – te problemy są u mnie ogromne! Walczę jednak z tym, oszukuję własny mózg i mimo stworzonych przez lata fatalnych nawyków związanych z zarządzaniem samym sobą przeszedłem długą drogę i stałem się osobą, która sama potrafi organizować swoją pracę.
 
Jeżeli mi się udało to i u Ciebie jest to możliwe 🙂 A pomógł mi w tym bardzo mocno właśnie Evernote.

Cykl „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”

Oto artykuły opublikowane w ramach cyklu „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Kolejność lektury dowolna 🙂

W skład cyklu wchodzą (brak linku oznacza, że artykuł jest w przygotowaniu):

 1. Jak osiągnąć work-life balance i dlaczego mamy z tym problem?
  1. Getting Things Done dla każdego
 2. Optymalizacja skrzynki e-mail:
  1.  Jak zorganizować skrzynkę e-mail – pierwsze kroki
  2. 10 minutowy e-mail – nasza broń do walki ze spamem
 3. Optymalizacja telefonu i komputera
  1.  Jak ograniczyć korzystanie z telefonu
 4. Jak przechowywać informacje i nimi zarządzać:
  1. Evernote – prosty sposób by przestać zapominać o ważnych sprawach
 5. Po co Ci program do zadań i jak go używać:
  1. Jak korzystać z Nozbe i mieć wszystko pod kontrolą
 6. Jak zarządzać kalendarzem
 7. Eliminacja i automatyzacja
 8. Kształtowanie dobrych nawyków i eliminacja złych
 9. Ustalanie planu działania i skuteczna realizacja
 10. Ograniczanie złych treści i wybór właściwych
 11. Rozwój ciała i umysłu
 12. Jak dobrze odpoczywać
 13. Właściwy sen

Jak Evernote zmienił moje życie

Z Evernote zacząłem korzystać na początku 2018 roku. Byłem wtedy na etapie życia w bierności. Praca, dom, niewyszukana rozrywka. Dni leciały, ja zbliżałem się do 30. Snułem oczywiście plany, ale zostawały one tylko w mojej głowie. Realizację odkładałem zawsze na później, zawsze było coś „ważniejszego”. Myślałem, że mam czas. Problem był jednak taki, że ten czas szybko uciekał.
 
Chciałem coś zmienić i zacząłem szukać treści związanych z produktywnością i organizacją. Tam dość szybko trafiłem na Evernote czyli wszechstronny notatnik, który pozwalał w jednym miejscu zapisać dosłownie WSZYSTKO. Notatki tekstowe, głosowe, zdjęcia, pliki, skany dokumentów. W zasadzie wszystko czego potrzebowałem od notatnika. 
 
Kluczowe było to, że miałem do niego dostęp zarówno z telefonu jak i komputera (wersja darmowa pozwala na korzystanie z dwóch urządzeń). Uwielbiam to, że mogę zapisać coś na telefonie i potem zająć się tym na komputerze. Sprawdza się to idealnie do notowania pomysłów (również głosowo w formie dyktafonu) jak również wszystkiego co wpadnie mi do głowy – listy zakupów, nowej książki poleconej przez kolegę z pracy czy przyszłego prezentu dla żony 🙂 
 
Dane wymieniają się automatycznie i mogę wieczorem przy komputerze zająć się tym co zapisałem w ciągu dnia i zdecydować co z tym zrobić wedle metody Getting Things Done, którą opisałem już na blogu.
 
Podstawową zaletą Evernote jest jego kompleksowość – pozwala przechowywać praktycznie wszystko i dać do tego prosty dostęp. Dzięki temu mam wreszcie wszystko zapisane w jednym miejscu i przestałem zapominać. A nawet jak zapomnę to tylko i wyłącznie z winy własnego lenistwa 🙂 

Evernote nie jest jedynym narzędziem tego typu na rynku. Być może nie jest nawet najlepszy. Zamiast niego możesz skorzystać z rozwiązań alternatywach – jak wszędzie na blogu opisuję swój sposób działania i to jak wykorzystuję do niego program – nie odwrotnie. To co piszę może być wykorzystane z powodzeniem również w innych narzędziach. Zachęcam Cię do testowania i przedstawienia mi swoich  pomysłów poprzez komentarz pod wpisem 🙂

Od czego zacząć?

Evernote jest dostępny w Sklepie Play lub Appstore. Na komputerze możemy korzystać z przeglądarki i wersji desktopowej. Polecam tę ostatnią gdyż charakteryzuje się przyjemnym interfejsem i jest znacznie lepiej zoptymalizowana niż wersja w przeglądarce – działa po prostu szybciej!
 
Gdy już zainstalujesz Evernote to na komputerze pojawi Ci się wielkie i puste okno dostępne na poniższym obrazku. Nawigację prowadzisz z paska po lewej stronie. Zacznij od kliknięcia na Notatniki zaznaczone na czerwono:

Tam wybierz plus po prawej stronie pola Notatniki i stwórz swój pierwszy notatnik. Ja jestem przyzwyczajony do metody Getting Things Done więc nazywam go Inbox (z racji braku krótkiego słowa odpowiadającemu mu w języku polskim 🙂). Nazwij go jak chcesz – chodzi o stworzenie notatnika gdzie będziemy umieszczać wszystko – pomysły, sprawunki, notatki audio, zdjęcia. Wszystko nad czym potem będziemy pracować i decydować co z tym zrobić.

Gdy już mamy nasz notatnik to czas dodać pierwszą notatkę. Evernote nie limituje w żadnej sposób ich ilości więc nie martw się o tym, że zabraknie Ci miejsca. Dodawaj wszystko co Ci przyjdzie do głowy. Wyrzuć to z niej! Opcję dodawania notatki zaznaczyłem na czerwono:
Teraz widzisz jak wygląda Evernote. Po lewej pasek nawigacji, na środku zawartość notatnika, po prawej notatka właściwa. Możemy ją pisać, edytować, czytać. Evernote udostępnia sporo możliwości edycji tekstu i jest on bardzo wygodny. Wszystkie artykuły na bloga piszę właśnie w nim 🙂 
Komputer to jednak nie wszystko. W dzisiejszych czasach telefon mamy ze sobą ciągle i to od jakości aplikacji mobilnej zależy w dużej mierze powodzenie notatnika. Evernote ostatnio całkowicie przebudował swoją aplikację i dodał do niej nowe funkcje zmieniające trochę jego charakter. Jest jednak wciąż funkcjonalna i nie powinieneś mieć żadnych problemów z jej używaniem. 
 
Mamy tam podgląd notatek, brudnopis, możliwość dodania nowej notatki. W opcjach po lewej na dole mamy opcję wyświetlenia wszystkich naszych notatników. Szczególnie interesująca jest opcja zaznaczona na czerwono na prawo od pola Notatka:

Daje nam ona możliwość dodania notatki z wykorzystaniem możliwości telefonu. Mamy tu zdjęcie, skaner dokumentów (świetnie skanuje paragony), dyktafon. Możemy nawet rysować 🙂 Zawsze jest też opcja standardowej notatki tekstowej.

Notatka tekstowa wygląda podobnie jak na komputerze. Na górze mamy informację do w jakim notatniku pracujemy (domyślny będzie Inbox), potem tytuł i treść notatki. Na czerwono zaznaczyłem szablony. Są one gotowymi notatkami do uzupełnienia, które pomagają w sytuacjach gdy chcemy zapisać coś bardziej skomplikowanego. Są dostępne też na komputerze, polecam przetestować 🙂 
To by było tyle jeżeli chodzi o podstawy Evernote. Ja korzystam z tego narzędzia głównie jako brudnopisu, miejsca gdzie lądują wszystkie moje pomysły. Mam jednak tam listę książek do przeczytania, artykułów i podcastów, skany ważnych paragonów sklepowych, przydatne aplikacje lub wiedzę, tematy związane z blogiem. Również listę swoich celów oraz planowanie i podsumowania każdego miesiąca. Jeżeli potrzebujesz inspiracji to udostępniam widok moich notatników poniżej. Nie jest ona zbyt imponująca, ale tu chodzi o to by narzędzie sprawiało, że ja funkcjonuję lepiej – nigdy odwrotnie 🙂 

O tym jak porządkować Evernote napiszę jeszcze przy innej okazji. Ten temat jest zbyt szeroki na jeden wpis przedstawiający sam sens korzystania z aplikacji do notatek. Zapisz się na moją listę mailową i polub profil na Facebooku by mieć pewność, że nie przegapisz stosownego wpisu 🙂

Co robić z wiadomościami w Inbox?

Gdy już zapiszesz swoje pomysły i obowiązki w stosownych notatkach to trzeba jeszcze się nimi zająć. Znowu odsyłam Cię do mojego wpisu o Getting Things Done – tam opisuję dokładniej co z tym robić.
 
Tu napiszę tylko by robić to nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Gdy już uznamy, że coś chcemy zrobić to planujemy kiedy (poprzez kalendarz lub aplikację do zadań, nie polecam do tego celu Evernote gdyż jest to dość toporne). Gdy to zrobimy (lub nie) piszemy o tym i po jakimś czasie do tego wracamy. Jeżeli coś wykonamy to możemy to skasować lub zapisać na przykład w podsumowaniu miesiąca (jeżeli było to ważne i może nam się przydać w przyszłości). Jak nie wykonamy to znowu decydujemy czy chcemy to zrobić i wyznaczamy nową datę. I tak do skutku 🙂 Brzmi to może dość skomplikowanie, ale nie martw się. Będę rozwijać temat już wkrótce.

Zawsze warto się zastanowić dlaczego czegoś nie zrobiliśmy. Może się okazać, że sprawa mimo wszystko nie jest ważna lub po prostu nie chcemy jej wykonywać z powodu stopnia skomplikowania. Wtedy warto się zastanowić czy jej jakoś nie przeformułować lub po prostu zrezygnować – odrzucanie spraw to również ważna praca!

Evernote działa na bazie folderów. Jeżeli jakaś zapisana rzecz nie wymaga konkretnego działania dzisiaj, ale chcemy o niej pamiętać na przyszłość to warto stworzyć folder. Nie komplikuj ich! Foldery dom i praca będą wystarczające na początek.

Polecam też szybko dodać folder z pomysłami. Wszystko co wpadnie Ci do głowy oraz przejdzie wstępną analizę w Inbox powinno tam trafić i być regularnie przeglądane co najmniej raz w miesiącu. To sprawi, że gdy skończysz coś robić i pojawi się w Twoim życiu trochę czasu to będziesz mieć gotowe projekty do wdrożenia i dzięki temu nie zmarnujesz tego czasu na pierwsze lepsze sprawy, które akurat przyjdą Ci do głowy 🙂  

Czy Evernote jest drogi?

Pozostała kwestia ostatnia – cena. Evernote to program płatny z bardzo rozbudowaną wersją darmową. Jest ona na tyle dobra, że przez 3 lata korzystałem tylko i wyłącznie z niej. Ma ona ograniczenia związane głównie z rozmiarem zdjęć i plików oraz wyszukiwaniem, ale nie są one szczególnie uciążliwe przy standardowym korzystaniu. 
 
Po 3 latach – na początku 2021 – zacząłem korzystać z wersji premium bo zależało mi na synchronizacji większej ilości urządzeń i rozbudowanej wyszukiwarce plików PDF. Sam zdecyduj jak to wyglądać będzie w Twoim wypadku. 
 
Zostawię tutaj swój link polecający. Do tej pory osoba polecona dostawała dodatkowy miesiąc premium. Evernote zmienia teraz politykę poleceń i niestety nie wiem jak będzie to wyglądać za miesiąc lub dwa. W każdym razie zachęcam do skorzystania z mojego linku, na pewno będzie dostępny jakiś profit 🙂  – oto mój link referencyjny.
 
A czy sama usługa jest droga? Kupiłem na początku 2021 wersję premium za 59 złotych w promocji. Jak na narzędzie w którym zapisuję praktycznie wszystko nie uważam by cena była wygórowana. To jednak kwestia bardzo indywidualna.

Podsumowanie

Evernote to narzędzie, które w bardzo dobry sposób łączy rozbudowane opcje z prostotą użytkowania. Możliwości jest sporo, ale nie przytłaczają i nie utrudniają korzystania. Obsługa jest bardzo intuicyjna i po dosłownie 20 minutach wiemy mniej więcej co i jak. Bardzo to cenię gdyż obniża próg wejścia i pozwala szybko działać.
 
Podoba mi się również to, że Evernote nie wprowadza wielu zmian. Przez 3,5 roku korzystania w wersji desktopowej nie zmieniło się chyba nic. Z natury jestem konserwatystą i uznaję działanie tylko w sytuacji gdy wiem, że przyniesie ono więcej dobrego niż złego. Takie podejście ma swoje plusy i minusy – czasami przepuszczę świetną okazję, ale znacznie częściej uda mi się uniknąć kosztownych pomyłek. 
 
Evernote opiera się modzie na galopujące zmiany w bardzo dynamicznej branży IT. Chodzi mi o zmiany podyktowane chęcią samego działania, nie poprawienia życia użytkownikowi. Tutaj mam poczucie, że każdy element ma sens i jest długo analizowany przed implementacją. Uwielbiam taką przewidywalność!

Trochę zaprzeczając temu co napisałem wyżej wspomnę, że pod presją konkurencji Evernote od nowa stworzył swoją aplikację mobilną dodając część funkcji popularnego programu Notion. Nie zmienia to jednak mojej ogólnej oceny i nie utrudnia nadmiernie korzystania z samej aplikacji 🙂 

Proszę Cię o opinię!

Jeżeli to o czym piszę jest dla Ciebie wartościowe (lub nie) to proszę o zostawienie opinii w komentarzu. To dla mnie bardzo ważne i pozwoli mi się zmotywować do dalszej pracy 🙂 Zachęcam też do dyskusji merytorycznej nad tym co piszę. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i nauczyć się również na Twoich doświadczeniach.

Jeżeli uważasz, że to co piszę może być też przydatne Twoim znajomym to udostępnij ten wpis poprzez przyciski dostępne poniżej lub po prostu wklej adres bloga https://zyskajnaczasie.pl na swoje social media 🙂

Z góry bardzo Ci dziękuję i cieszę się, że doszedłeś aż dotąd. Widzimy się już niedługo przy kolejnym wpisie 🙂

Autor

Jerzy Szpak

bloger

Cześć! Chcę Ci pomóc zapanować nad Twoim czasem. Dzisiejszy świat daje ogromne możliwości, ale równie łatwo można się w nim zgubić. Pomogę Ci odnaleźć sposoby i wskażę kilka bardzo prostych metod dzięki którym łatwiej będzie Ci realizować swoje plany i marzenia. Więcej o mnie…

Nie przegap

Bezpłatny e-book

Kliknij i zyskaj!
Bądź na bieżąco

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się, a będziesz otrzymywać informacje o nowych
wpisach i sposobach na odzyskiwanie czasu.

(Zero spamu. W każdej chwili możesz zrezygnować, a Twoje dane będą chronione).

Podziel się wpisem:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Autor

Jerzy Szpak

bloger

Cześć! Chcę Ci pomóc zapanować nad Twoim czasem. Dzisiejszy świat daje ogromne możliwości, ale równie łatwo można się w nim zgubić. Pomogę Ci odnaleźć sposoby i wskażę kilka bardzo prostych metod dzięki którym łatwiej będzie Ci realizować swoje plany i marzenia. Więcej o mnie…

Nie przegap

Bezpłatny e-book

Kliknij i zyskaj!
Bądź na bieżąco

Dowiedz się jak mieć więcej czasu!

Kliknij „zapisz się”! Uzyskasz dostęp do powiadomień o nowych wpisach  oraz do e-booka, który bez specjalnego wysiłku pomoże Ci odzyskać minimum godzinę dziennie!