Ten wpis jest częścią serii artykułów pod tytułem „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Spis artykułów i linki do nich (gdy już będą skończone) znajdziesz w dalszej części wpisu.
Cykl „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”
Oto artykuły opublikowane w ramach cyklu „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Kolejność lektury dowolna
W skład cyklu wchodzą (brak linku oznacza, że artykuł jest w przygotowaniu):
- Jak osiągnąć work-life balance i dlaczego mamy z tym problem?
1. Getting Things Done dla każdego - Optymalizacja skrzynki e-mail:
1. Jak zorganizować skrzynkę e-mail – pierwsze kroki
2. 10 minutowy e-mail – nasza broń do walki ze spamem - Optymalizacja telefonu i komputera
1. Jak ograniczyć korzystanie z telefonu - Jak przechowywać informacje i nimi zarządzać:
1. Evernote – prosty sposób by przestać zapominać o ważnych sprawach - Po co Ci program do zadań i jak go używać:
1. Jak korzystać z Nozbe i mieć wszystko pod kontrolą - Jak zarządzać kalendarzem
- Eliminacja i automatyzacja
- Kształtowanie dobrych nawyków i eliminacja złych
- Ustalanie planu działania i skuteczna realizacja
- Ograniczanie złych treści i wybór właściwych
- Rozwój ciała i umysłu
- Jak dobrze odpoczywać
- Właściwy sen
Jak korzystać z Nozbe zgodnie z Getting Things Done

Czym jest zadanie i projekt?
- Znalezienie i wybranie przepisu na sernik
- Zrobienie części zakupów (dokładna lista) w sklepie z lepszą masą serową
- Zrobienie reszty zakupów w sklepie z lepszymi rodzynkami
- Kupienie formy do pieczenia
- Upieczenie sernika
Bardziej skomplikowane pomysły wymagają czasami wielu projektów ponieważ muszą zostać osiągnięte różne niezwiązane ze sobą cele by taki pomysł mógł być zrealizowany. O tym jak korzystać z Nozbe również w takich sytuacjach będę pisać w przyszłości.
Po co korzystać z Nozbe jak mam kalendarz?
Możesz korzystać z Nozbe i z kalendarza Google równocześnie. Synchronizują się one ze sobą więc nie utracisz szerszego kontekstu, który daje kalendarz na przykład przy patrzeniu na widok całego miesiąca. Polecam szczególnie widget kalendarza Google. Można go umieścić na ekranie telefonu (na jednej z dalszych kart) i dzięki temu bardzo szybko można rzucić okiem na cały miesiąc i zobaczyć, że na przykład w przyszły wtorek mamy wolne bez konieczności wchodzenia w Nozbe lub w kalendarz 🙂
Jak korzystać z Nozbe w praktyce?
Nozbe ma dwie usługi – Personal i Teams. Korzystam tylko z wersji Personal i to na niej skupiam się w tym wpisie. Teraz pokażę podstawy korzystania z Nozbe. Do bardziej skomplikowanych spraw przejdę w kolejnych wpisach na ten temat.

Tam trzeba się zarejestrować. Zaznaczyłem to na czerwono. Jeżeli korzystamy z konta Google lub Apple to wystarczy wybrać Zaloguj się i nasze konto zostanie automatycznie założone. Tę opcję zaznaczyłem na niebiesko:

Jak zakończymy proces rejestracji to znajdziemy się w głównym ekranie Nozbe w wersji przeglądowej. Polecam zainstalować wersję desktopową i aplikację mobilną gdyż działają szybciej. Można to zrobić przez ten link.
Gdy już korzystamy z Nozbe to widzimy panel boczny po lewej i główne okno na środku. Najważniejsze opcje w panelu bocznym zaznaczyłem na czerwono.
Są to priorytety czyli zadania do wykonania na dziś, skrzynka spraw (inbox) czyli zadania bez przypisanych projektów lub czynności, które w zadania dopiero zmienimy. Dalej mamy projekty, czyli szerszy kontekst dla zadań (np. pieczenie sernika).
Po prawej na dole jest plus zaznaczony na niebiesko. Za jego pomocą można dodać nowe zadanie:

Po kliknięciu plusa na górze strony pojawi się opcja wpisania nazwy zadania. Zaznaczyłem ja na czerwono. Po wszystkim należy wcisnąć ENTER lub plus po prawej stronie pola w którym wpisywaliśmy by dodać zadanie.


Zajmijmy się teraz jeszcze kwestią integracji Nozbe bo to jedna z najważniejszych rzeczy przy korzystaniu z tej aplikacji.
Po lewej trzeba wybrać Ustawienia, potem Integracje (ścieżkę zaznaczyłem na czerwono) i wybrać jakie usługi chcemy połączyć z Nozbe. Polecam szczególnie kalendarz Google (by Nozbe mogło się z nim synchronizować), Evernote do notatek i tę chmurę z której korzystamy.

W integracjach jest również opcja wysyłania e-maila na Nozbe. Skopiuj ten adres i dodaj do kontaktów w skrzynce e-mail. Gdy dostaniesz e-mail, który zechcesz zmienić w zadanie przekaż go na ten adres. Wiadomość pojawi się w Twojej skrzynce spraw. Tytuł e-maila będzie nazwą zadania, a treść notatką. Od razu można ustalić mu datę realizacji. W ten sposób można korzystać z Nozbe jeszcze łatwiej 🙂
Czy Nozbe jest drogie?
Czy warto korzystać z Nozbe?
Nozbe to wspaniałe i intuicyjne narzędzie, które pozwoli Ci uporządkować wszystkie swoje sprawy. Ma rozbudowaną wersję darmową i świetnie integruje się z kalendarzem Google. Użyjesz go bez problemu na każdym swoim urządzeniu i wszędzie osiągniesz dobry rezultat.
Ten wpis ma za zadanie przedstawić jedynie podstawy korzystania z Nobe. Będę ten temat rozwijać już wkrótce. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu to zapisz się proszę na moją listę mailową 🙂
Warto też wspomnieć, że twórcą Nozbe jest Polak – Michał Śliwiński. Jeżeli patriotyzm ekonomiczny gra dla Ciebie rolę to zdecydowanie polecam wybrać Nozbe ponad inne programy tego typu 🙂