Ten wpis jest częścią serii artykułów pod tytułem „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Spis artykułów i linki do nich (gdy już będą skończone) znajdziesz w dalszej części wpisu.
Gdy nie kontrolujemy samych siebie to potrafimy korzystać z telefonu przez długie godziny. Zawsze jest coś do zrobienia lub sprawdzenia. Nowy e-mail, nowe powiadomienie, nowy post w mediach społecznościowych. Nasza uwaga jest ciągle absorbowana. Dodatkowo większość globalnego ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych (już kilka lat temu komputery zostały zdetronizowane).
To wszystko rodzi pytania jak sobie z tym radzić. Jak ograniczyć korzystanie z telefonu? Czy w dzisiejszych czasach jest to jeszcze w ogóle możliwe?
Cykl „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”
Oto artykuły opublikowane w ramach cyklu „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Kolejność lektury dowolna 🙂
W skład cyklu wchodzą (brak linku oznacza, że artykuł jest w przygotowaniu):
- Jak osiągnąć work-life balance i dlaczego mamy z tym problem?
1. Getting Things Done dla każdego - Optymalizacja skrzynki e-mail:
1. Jak zorganizować skrzynkę e-mail – pierwsze kroki
2. 10 minutowy e-mail – nasza broń do walki ze spamem - Optymalizacja telefonu i komputera
1. Jak ograniczyć korzystanie z telefonu - Jak przechowywać informacje i nimi zarządzać:
1. Evernote – prosty sposób by przestać zapominać o ważnych sprawach - Po co Ci program do zadań i jak go używać:
1. Jak korzystać z Nozbe i mieć wszystko pod kontrolą - Jak zarządzać kalendarzem
- Eliminacja i automatyzacja
- Kształtowanie dobrych nawyków i eliminacja złych
- Ustalanie planu działania i skuteczna realizacja
- Ograniczanie złych treści i wybór właściwych
- Rozwój ciała i umysłu
- Jak dobrze odpoczywać
- Właściwy sen
Jak ograniczyć korzystanie z telefonu. Poznaj swojego wroga
Posiadam telefon z Androidem i to on będzie służył za przykład w tym wpisie. Nie martw się jednak – opisuję sposób postępowania, nie konkretną aplikację i jej możliwości. To o czym piszę może być użyte w dowolnych okolicznościach i na każdym urządzeniu 🙂


Na podstawie tej informacji odinstalowałem Twittera. Wrócę do niego z nowym planem w przyszłości i poświęcę temu oddzielny wpis dotyczący tego jak mądrze korzystać z mediów społecznościowych 🙂 Jeżeli nie chcesz go przegapić to zapisz się na moją listę mailową.
W Twoim wypadku mogą to być również media społecznościowe lub gry. Policz sobie ile czasu miesięcznie i rocznie tracisz na te aplikacje i zastanów się czy są one tego warte. Jak chcesz ograniczyć korzystanie z telefonu to warto zacząć od tego co zabiera nam tego czasu najwięcej. Możesz wprowadzić ograniczenie czasowe dla aplikacji (rozwiązania na iOS i Androida mają taką opcję). W skrajnym wypadku aplikację można usunąć.
Jak monochromatyzm pomoże nam ograniczyć korzystanie z telefonu

Co nam to daje? Oszukując własny mózg poprzez ograniczenie bodźców sprawimy, że telefon stanie się dla nas mniej atrakcyjny. A jak będzie mniej atrakcyjny to nie będziemy po niego już tak chętnie sięgać i tak łatwo się od niego uzależniać. Będzie nam łatwiej ograniczyć korzystanie z telefonu. A to wszystko dzięki prostemu wyłączeniu kolorów 🙂
Kwestia powiadomień
Czy warto usuwać aplikacje?
Usunięcie skrzynki nie jest oczywiście konieczne. Sprawdź ile czasu dziennie z niej korzystasz. Jeżeli trwa to do kilku minut to możesz zrezygnować z tego radykalnego kroku 🙂 Może inna niezbędna aplikacja zjada Ci codziennie dużo czasu i lepiej korzystać z niej tylko na komputerze? Tam łatwiej zachować nam odpowiedni rygor. Zastanów się nad tym i podejmij własne decyzje.
Jedna odpowiedź
Rewelacyjny wpis, sam konkret! Świetnie się to czyta, daje dużo do myślenia. Przełączyłem telefon na czarno-biały i to rzeczywiście działa – człowiekowi nie chce się po niego sięgać 😉 Jednak mózg ludzki to wciąż wielka zagadka… pozdrowienia