Zapisz się by otrzymywać informacje o nowych wpisach i sposobach na odzyskiwanie czasu

Jak osiągnąć work-life balance i dlaczego mamy z tym problem?

człowiek balansujący na linie, zyskaj na czasie

Pytanie jak osiągnąć work-life balance pada bez przerwy od co najmniej kilkunastu lat. Pracujemy dużo by sprostać oczekiwaniom społecznym i dorobić się. Tyczy się to szczególnie krajów takich jak Polska, gdzie kapitał zdobywamy ledwie od 30 lat i wciąż jesteśmy relatywnie biedni w stosunku do krajów rozwiniętych. Taki styl życia odbija się potem na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Niestety również na naszej rodzinie (lub wręcz uniemożliwia nam jej założenie). Czy da się w ogóle osiągnąć pożądaną pełną równowagę? Moim zdaniem nie – osiągnięcie work-life balance to jedynie miraż.

Nasze życie jest zbyt skomplikowane i zmienne byśmy mogli osiągnąć stały i zadowalający nas stosunek pracy do życia prywatnego. Czy w takim razie powinniśmy się poddać i pogodzić z szarą rzeczywistością? Absolutnie nie 🙂 To co możemy robić to stale balansować pomiędzy różnymi elementami naszego życia i na bieżąco kontrolować co się w nich dzieje. Równoważyć je. Gdy zauważymy, że gdzieś jest gorzej to musimy poświęcić temu uwagę i naprawić to kosztem czegoś innego. Ciągle się to zmienia i musimy być uważni, świadomi i elastyczni. Musimy po prostu trzymać rękę na pulsie i kontrolować swoje życie.

Jeżeli chcesz zacząć kontrolować swoje życie to najważniejsze jest zapanowanie nad swoim czasem –  musisz przestać go marnować na rzeczy nieważne, ustalić co jest ważne i przeznaczyć czas tylko na te ważne rzeczy (relaks również jest taką ważną rzeczą 🙂). Jeżeli tu jesteś to wykonałeś właśnie pierwszy krok na drodze do odzyskania kontroli i gratuluję Ci tego. 

Ten wpis jest wstępem do serii artykułów pod tytułem „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Spis artykułów i linki do nich (gdy już będą skończone) znajdziesz na końcu wpisu.

Nie jest istotne ile masz lat, jakie masz doświadczenia i w jakim punkcie swojego życia jesteś. Z każdej sytuacji można wyjść i od czegoś trzeba zacząć. Nie wyrzucaj sobie proszę, że dopiero teraz się za to zabrałeś. I tak jesteś w znacznie lepszej sytuacji niż zdecydowana większość ludzi, która nawet nie zdaje sobie sprawy z problemu 🙂 Ja też długo o tym nie wiedziałem i popełniłem w swoim życiu kosztowne błędy.

Dlaczego nie panujesz nad swoim życiem?

Prawda jest taka, że przez złą organizację i niewyznaczanie (lub złe wyznaczanie) celu tracimy dziennie nawet kilka godzin. I zazwyczaj nie jest to czas spędzony na relaksie tylko na źle wybranej i niepotrzebnej pracy. Czy naszym celem jest przebijanie się przez spam w skrzynce e-mail i newslettery, których nie czytamy? Czy to normalne, że gdy chcemy sprawdzić kiedy kupiliśmy suszarkę do włosów w internecie to musimy przekopać się przez kilkadziesiąt stron e-maili w poszukiwaniu tego właściwego? Czy to normalne że w sobotni poranek przez 40 minut siedzimy w mediach społecznościowych tylko dlatego, że telefon wysłał nam szereg powiadomień?
 
Ja uważam, że nie jest to normalne i nie jest to nasz cel. Dlaczego jednak to robimy? Powód jest stosunkowo prosty. Żyjemy we wspaniałym świecie dobrobytu. Mimo wszystkich minusów jakie widzimy to nasz poziom życia był nieosiągalny dla naszych przodków żyjących ledwie 100 lat temu. Jednym z ważnych powodów wybuchu II wojny światowej była zbyt mała ilość terenów rolnych na terenach Niemiec w stosunku do ówczesnej technologii. Z naszej perspektywy są to problemy nierzeczywiste.
 
Dziś nie grozi nam głód (mówię o północnej części świata), jesteśmy lepiej wyedukowani i znacznie zdrowsi od naszych przodków. Żyjemy dłużej. To bogactwo niesie jednak za sobą zupełnie inny problem – od niedoboru doszliśmy do przesytu. Zewsząd wylewają się na nas treści – rozrywka, zdrowie, praca, inne kultury etc. Wielka część z tych treści jest darmowa lub na tyle tania, że może na nie pozwolić sobie praktycznie każdy. Nie zmieniło się jedno – doba nadal ma 24 godziny.
 
Mimo tego, że udało nam się wiele czasu odzyskać dzięki technologii – pralce elektrycznej i internetowi – to nadal nie mamy czasu by skonsumować choć 5% tego co jest dla nas dostępne. Oczywiście próbujemy gdyż taka jest nasza natura, ale niemożliwe jest przeczytanie wszystkich interesujących nas książek, obejrzenie wszystkich ciekawych seriali i filmów, pojechanie w każde interesujące miejsce. Jesteśmy dziś zmuszeni do ciągłego wybierania i równoważenia różnych elementów życia (o tym jak osiągnąć work-life balance rozmawiamy dopiero od końcówki XX wieku – to pokazuje, że nasze problemy są stosunkowo nowe i niespotykane w przeszłości). I mimo kilku dekad doświadczania takiego życia idzie nam to słabo.
 
Dzisiejszy człowiek jest w stanie stosunkowo łatwo przetrwać. Gdzieś zamieszkać, gdzieś pracować i najeść się do syta. Jak trochę się postara to nawet pojedzie na wakacje, znajdzie partnera i będzie mieć dzieci. Będzie jednak stosunkowo biedny w stosunku do rzeczywistych możliwości jakie otwiera współczesny świat. Żeby zrobić coś więcej taki człowiek musi podnosić swoje kompetencje i się samodoskonalić. Nieistotne czy ma być to własna firma czy po prostu zmiana pracy na lepszą – w obu przypadkach trzeba ograniczyć konsumpcję treści wszelakich i wykonać dodatkowy wysiłek by zainwestować w zmianę. A ta zmiana nie jest warunkiem koniecznym do przetrwania jak w przypadku naszych przodków. Przeżyć możemy bez tego. I zamiast MUSIEĆ się rozwijać i zmieniać możemy tylko konsumować treści i tkwić w dobrze znanym życiu.  Oczywiście generalizuję. Chcę pokazać jednak bardzo ogólny obraz świata. W dzisiejszych „dobrych czasach” znacznie trudniej o motywację do rozwoju.
 
Mamy dziś po prostu zupełnie inne problemy niż nasi przodkowie. Są one jednak bardzo niebezpieczne i wymagają zdecydowanych działań. Może nie grozi nam śmierć głodowa, ale czy to czyni nas szczęśliwymi?
 
Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić to ograniczyć konsumpcję treści – i nie mówię tutaj tylko o rozrywce. Musimy tak zarządzać swoim czasem i uwagą by wykonywać zadania możliwie szybko i przy niewielkim wysiłku by mieć jeszcze czas i siły na rozwój siebie i swoich pomysłów. Przy okazji nie możemy zapominać o tym co daje nam szczęście i bezpieczeństwo czyli rodzinie oraz relaksie. Musimy tak wykorzystać 24 godziny którymi dysponujemy by wszystko ze sobą pogodzić i utrzymywać na dobrym poziomie. Nie jest to łatwe, ale w tym jak to zrobić pomoże ten blog 🙂

Jak osiągnąć work-life balance?

 To pierwszy wpis z cyklu „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Nazwę w nim i opiszę tematy dotyczące naszego codziennego życia, które sprawiają nam trudności i zabierają mnóstwo czasu poprzez swoją powtarzalność i częstotliwość występowania. Tak samo jak podczas wylewania wody przy okazji mycia rąk – jeżeli przy każdym myciu rąk wylejemy niepotrzebnie nadmiarowy litr wody to (zakładając regularne mycie rąk 🙂) w ciągu roku wylejemy dodatkowe 4 metry sześcienne wody. To przełoży się na wyższe o kilkadziesiąt złotych rachunki za wodę i śmieci. A chodzi tylko o 1 litr wody przy myciu rąk! Niby nic, ale po zsumowaniu kilkunastu takich „złych nawyków” mamy do zapłacenia za media rocznie dodatkowy tysiąc złotych!

Tak samo jest z czasem.  Tracone pojedyncze minuty w miejscach takich jak skrzynka e-mail, kalendarz, powiadomienia telefonu, nieuporządkowane notatki czy po prostu zastanawianie się co w tym momencie powinniśmy robić dodają się do siebie. I to co w perspektywie jednego dnia jest zmarnowaną godziną w skali roku zmienia się już w setki godzin. A w skali dekady?

Nie chcę być tutaj źle zrozumiany – nie chodzi mi o to by pracować więcej (jako pracę traktuję też nasze codzienne obowiązki domowe). Czas na relaks jest bardzo istotny i nie wolno go zaniedbywać. Chodzi mi tylko o to by pracować efektywniej, mądrzej i najlepiej mniej 🙂 Czyli starać się osiągnąć work-life balance wszędzie gdzie tylko się da.

Cykl „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem” będzie składać się z następujących artykułów (lista może się zmieniać w zależności od Twoich pomysłów i potrzeb – daj mi o tym znać w komentarzu 🙂

Cykl „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”

Oto artykuły opublikowane w ramach cyklu „Odzyskaj kontrolę nad swoim czasem”. Kolejność lektury dowolna 🙂

W skład cyklu wchodzą (brak linku oznacza, że artykuł jest w przygotowaniu):

 1. Jak osiągnąć work-life balance i dlaczego mamy z tym problem?
  1. Getting Things Done dla każdego
 2. Optymalizacja skrzynki e-mail:
  1.  Jak zorganizować skrzynkę e-mail – pierwsze kroki
  2. 10 minutowy e-mail – nasza broń do walki ze spamem
 3. Optymalizacja telefonu i komputera
  1.  Jak ograniczyć korzystanie z telefonu
 4. Jak przechowywać informacje i nimi zarządzać:
  1. Evernote – prosty sposób by przestać zapominać o ważnych sprawach
 5. Po co Ci program do zadań i jak go używać:
  1. Jak korzystać z Nozbe i mieć wszystko pod kontrolą
 6. Jak zarządzać kalendarzem
 7. Eliminacja i automatyzacja
 8. Kształtowanie dobrych nawyków i eliminacja złych
 9. Ustalanie planu działania i skuteczna realizacja
 10. Ograniczanie złych treści i wybór właściwych
 11. Rozwój ciała i umysłu
 12. Jak dobrze odpoczywać
 13. Właściwy sen

Moim celem jest to by osoba, która przeczyta te artykuły i wprowadzi w życie proponowane rozwiązania przestała marnować kilkanaście godzin w tygodniu, które obecnie przepadają na sprawy nieważne i potrafiła przeznaczyć je dla rodziny, na relaks oraz na interesujący rozwój osobisty i zawodowy. Bo samo odzyskanie czasu to za mało! Trzeba nim jeszcze właściwie dysponować – tak samo jak pieniędzmi 🙂

Proszę Cię o opinię!

Jeżeli to o czym piszę jest dla Ciebie wartościowe (lub nie) to proszę o zostawienie opinii w komentarzu. To dla mnie bardzo ważne i pozwoli mi się zmotywować do dalszej pracy 🙂 Zachęcam też do dyskusji merytorycznej nad tym co piszę. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i nauczyć się również na Twoich doświadczeniach.

Jeżeli uważasz, że to co piszę może być też przydatne Twoim znajomym to udostępnij ten wpis poprzez przyciski dostępne poniżej lub po prostu wklej adres bloga https://zyskajnaczasie.pl na swoje social media 🙂

Z góry bardzo Ci dziękuję i cieszę się, że doszedłeś aż dotąd. Widzimy się już niedługo przy kolejnym wpisie 🙂

Autor

Jerzy Szpak

bloger

Cześć! Chcę Ci pomóc zapanować nad Twoim czasem. Dzisiejszy świat daje ogromne możliwości, ale równie łatwo można się w nim zgubić. Pomogę Ci odnaleźć sposoby i wskażę kilka bardzo prostych metod dzięki którym łatwiej będzie Ci realizować swoje plany i marzenia. Więcej o mnie…

Nie przegap

Bezpłatny e-book

Kliknij i zyskaj!
Bądź na bieżąco

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się, a będziesz otrzymywać informacje o nowych
wpisach i sposobach na odzyskiwanie czasu.

(Zero spamu. W każdej chwili możesz zrezygnować, a Twoje dane będą chronione).

Podziel się wpisem:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Autor

Jerzy Szpak

bloger

Cześć! Chcę Ci pomóc zapanować nad Twoim czasem. Dzisiejszy świat daje ogromne możliwości, ale równie łatwo można się w nim zgubić. Pomogę Ci odnaleźć sposoby i wskażę kilka bardzo prostych metod dzięki którym łatwiej będzie Ci realizować swoje plany i marzenia. Więcej o mnie…

Nie przegap

Bezpłatny e-book

Kliknij i zyskaj!
Bądź na bieżąco

Dowiedz się jak mieć więcej czasu!

Kliknij „zapisz się”! Uzyskasz dostęp do powiadomień o nowych wpisach  oraz do e-booka, który bez specjalnego wysiłku pomoże Ci odzyskać minimum godzinę dziennie!